В недела, на 23 април, жителите на Гевгелија на референдум ќе решаваат дали се за или против отворање рудници на територијата на Општината. Активистите ...
| | прочитана: 10299 | веќе видена

Јасмина Ј. Вељановска Производителите на овошните насади во Преспа се во очај. Драстично ниските температури, несвојствени за овој период од годината, ги ...
сите 13 | | | прочитана: 5517 | веќе видена

Денес е петок, 21 април 2017 година, 111-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 05:40, а ќе зајде во 19:24 часот. Денот ќе трае 13 часа и 44 минути. Во ...
| | прочитана: 4518 | веќе видена

Режимот на сообраќај е предвиден со девијации, односно преминување од една на друга коловозна лента. Измената ќе трае до изградба на автопатот Сообраќајот на ...
сите 51 | | | веќе видена

Сезоната на италијанските и швајцарски лозја веќе ќе почне. Токму тие се причината сезонците од крајниот Исток да ги полнат автобусите секоја среда и сабота ...
| | веќе видена

Веќе 7-8 години градовите во источна Македонија се повеќе се празнат, а жителите на Делчево, Берово, Каменица, Виница и Пехчево масовно ги напуштаат своите ...
сите 4 | | | веќе видена

Поддржувачите на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во Делчево попладнево одржаа протестен собир во паркот во центарот на градот. Кирчо ...
сите 6 | | | прочитана: 674 | веќе видена

Стигна првата донација за делчевското семејство Мустафови кои пред два дена во пожар ја изгубија старата куќичка и се што имале во неа. Донацијата од 13 илјади ...
| | веќе видена

Taste of Dalmatia

~ find English version below... Ве покануваме во уживање во “храна за душу!” - како што ја нарекуваат нашите гости кувари од Задар, Игор Чупахин и Марсел ...
 • Public Room, Skopje
 • 20:00:00 , 24 Апр, 2017 до 00:00:00 , 25 Апр, 2017
 • Public Room
 • 64 доаѓаат, 322 можеби
 • Животот е прекрасен

  „Ова не е претстава за самоубиството, не е пиеса за смртта, туки за еден човек кој повторно го открива животот, открива колку животот е прекрасен. Еден човек ...
 • Македонски Народен Театар, Skopje
 • 20:00:00 , 24 Апр, 2017 до 22:30:00 , 24 Апр, 2017
 • Македонски Народен Театар
 • 56 доаѓаат, 282 можеби
 • Queen Real Tribute

  Queen Real Tribute Најголемиот Queen Real Tribute проект ќе одржи повеќе часовен концерт во клубот #Станица26 на 26.04.2017 со почеток во 20:00 часот. Бенд ...
 • Станица 26, Skopje
 • 20:00:00 , 26 Апр, 2017 до 00:30:00 , 27 Апр, 2017
 • Inovativa Group
 • 213 доаѓаат, 649 можеби
 • Skopje Film Festival 2017

  Јубилејното 20-то издание на Скопје филм фестивал со богата програма од над 75 филмови, ќе се одржи од 20-28 април во салите на кино „Милениум“, кино „Фросина“ ...
 • 20:00:00 , 20 Апр, 2017 до 00:00:00 , 28 Апр, 2017
 • Skopje Film Festival
 • 290 доаѓаат, 416 можеби
 • Изложба на слики „Огнена земја“ од Емил Шулајковски

  Самостојната изложбата на слики „Огнена земја“ од академскиот сликар Емил Шулајковски ќе биде отворена на 20 април во 20 часот, во Културно-информативниот ...
 • Kulturno Informativen Centar - Kic, Skopje
 • 20:00:00 , 20 Апр, 2017 до 21:00:00 , 03 Мај, 2017
 • Paintings of Emil Shulajkovski
 • 110 доаѓаат, 202 можеби
 • Славниот Фредерик Бегбеде во Скопје

  Фредерик Бегбеде – еден од најпознатите писатели во светот – гостин на ТРИ! Фредерик Бегбеде, еден од најпопуларните претставници на француската и европска ...
 • Public Room, Skopje
 • 19:30:00 , 29 Апр, 2017 до 01:00:00 , 30 Апр, 2017
 • Издавачки центар ТРИ
 • 231 доаѓаат, 326 можеби
 • Априлско искачување на Плат

  ДПС ТРАНСВЕРЗАЛЕЦ организира Априлско искачување на врвот Плат на 30 Април 2017 год. Врвот Плат се наоѓа на планината Шар Планина, висок е 2.398 метри ...
 • Планинарско Друштво Трансверзалец, Skopje
 • 06:30:00 , 30 Апр, 2017 до 19:00:00 , 30 Апр, 2017
 • Планинарско Друштво Трансверзалец
 • 37 доаѓаат, 262 можеби


 • На 24 Април