Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-11, Куманово-4, Тетово-1 и Велес-1. ...
сите 178 | | | прочитана: 8349 | веќе видена

Со црковни свечености денеска во Делчево се празнуваат заштитниците на градот сесловенските просветители „Св.Кирил и Методиј“. Во рамки на активностите се ...
сите 4 | | | прочитана: 7914 | веќе видена

Тешка сообраќајка на патот Штип – Делчево Вчераутро некаде пред 6 часот се случи тешка сообраќајна несреќа на Магистралниот пат Штип – Делчево, во која ...
сите 5 | | | прочитана: 3850 | веќе видена

Евидентно е дека бројката на заболени од корона вирусот расте перманентно. Тие бројки се многу повисоки од оние кога почна кризата поради пандемија и дневно ...
| | прочитана: 2792 | веќе видена

Делчевскиот пазар и оваа сабота беше отворен само за земјоделски и прехранбени производи. Иако имаше најава пазарот целосно да биде отворен и за текстилни и ...
| | прочитана: 1030 | веќе видена

Миле Сугарев на позицијата директор на ФЗО беше назначен, откако Ден Дончев си поднесе оставка, од како што рече„семејни и здравствени причини“. Во последните ...
| | прочитана: 232 | веќе видена

Добра вест за беровчани и пехчевци. Два од трите позитивни случаи на вирусот Ковид-19, денес се регистрирани како оздравени пациенти, со што на крајниот Исток ...
сите 4 | | | прочитана: 212 | веќе видена

Никогаш нема да ги заборавам солзите кога ти реши да си одиш од оваа држава. Си велев себеси дека морам да бидам силна и да не ти зборувам колку ќе ми ...
| | прочитана: 173 | веќе видена

За многу луѓе, најтешкиот чекор при желбата за изучување на некој јазик е одлуката кој јазик да го одберат. Учењето странски јазици станува тренд во целиот ...
сите 2 | | | прочитана: 160 | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна ...
сите 32 | | | прочитана: 155 | веќе видена

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 10 мај. Денеска е Св. апостол Симон Зилот. Свети апостол Симон потекнувал од галилејскиот град Кана. ...
сите 3 | | | веќе видена

По 40 години конечно ќе се истражува археолошкиот локалитет „Кале“, кај селото Крупиште во Општина Карбинци. Директорот на Заводот за заштита на споменици и ...
сите 4 | | | веќе видена

Миле Тодоровски, пожарникар со над 30 години работен стаж е годинешниот добитник на наградата за најдобар пожарникар во Делчево, поради што се здоби со парична ...
| | веќе видена

На 28 Мај